oyunculuk teknikleri

Başarılı bir oyuncu olmak için düzenli çalışmak ve sürekli öğrenmek gerekiyor. En zor mesleklerden biri olarak görülen oyunculuk, emek ve ödün verilmeden yapılacak bir iş değildir. Herkesi cezbeden meşhur olma, saygı görme, herkes tarafından tanınma gibi durumlar tepeden inme oluşmuyor elbette. Yetenekli olmak ve eğitim almak da bir yere kadar. Oyunculuk teknikleri de kişiye yol gösteriyor, yapması gerekenleri anlatıyor.

Oyunculuk eğitimi sayesinde öğrenilen teknikler ile kişiler kariyerlerinde daha başarılı oluyorlar. Siz de yıllardır kullanılan teknikler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları uygulamak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

Shakespeare Tekniği

Oyunculuk teknikleri içinde en zorlarından biridir. Shakespeare tekniğinde kişinin başka bir dil öğrenmesi ve monolog yapması önerilir. Farklı dilden bir oyunu hissederek oynamaya çalışması oyunculuk yeteneğini sınayacak ve kendine güvenini artıracaktır. Ayrıca aynanın önünde duruş, nefes ve tepki çalışmaları yapılır.

Yöntemsel Oyunculuk

Empati kurarak oynamaya dayanır. Kahramanın hislerini anlamaya, yaşam tarzını ve alışkanlıklarını çözmeye odaklanılır.

Stanislavski Tekniği

Karakteri analiz etmek esastır. Gerçekte ne yapacağı ve davranışın doğru olup olmadığı düşünülür. Oyuncu adayı karakterin sorununa çözüm bulmaya çalışır.

Brecht Tekniği

Brecht’te jest büyük önem taşımaktadır. Hikaye ve durumdan ziyade kişisel sorunların daha önemli olduğuna inanılır ve abartılı bir oyunculuk sergilenir. Bu üslup tiyatroda yaygın olarak kullanılır.

Artaud Tekniği

Oyuncu karakterin geçmişine, bilinçaltına, anılarına ve duygularına odaklanır. Oyunculuk teknikleri içinde en zor olanlardan biridir.

Meisner Tekniği

Aktör ve aktrisler etki ve tepki üzerine oynamaya odaklanır. Beden dili okumak ve karşılıklı duygu analizi yapmak esastır.

Oyuncunun Fiziği Neden Önemli?

Bir oyuncunun rolünü yaparken vücudunu kullanmasına beden dili denir. Oyunculukta en çok kullanılan vücut hareketleri jest ve mimiklerdir. İzleyiciye duyguyu aktarabilmesi ve kendini ifade etmesi için beden dilini geliştirmesi gerekir. Oyunculuk teknikleri içinde beden dilinden ziyade denge, ağırlık denetimi ve hareketlerin denetlenmesi de önemlidir.

Denge, oyuncunun vücudunda enseden başlayarak ayak tabanlarına indiği varsayılan bir çizgidir. Oyuncu bu varsayımdan hareket ederek duruşunu, yürüyüşünü, oturuşunu kalkışını kaydırmadan yapar.

Ağrılık denetimi, oyuncunun sahne üzerindeki duruşu , hareketi ve dengesini sağlaması için gerekli olan kontroldür. Örneğin kafası büyük bir oyuncu, eğer ağırlık denetimini kontrol altına alamazsa başı herhangi bir yere eğik vaziyette durur.

Hareketlerin denetlenmesi ise, denge ve ağırlık merkezini ideal şekilde kullanmak için oyuncular hareket dengesini ve ağırlık merkezlerini sahnede ideal biçimde kullanabilmek için ağırlık tabanlarını denge çizgileriyle bütünleştirerek kullanmalıdır. Böylece sahnede yaptıkları hareketlerin anlamlı olup olmadığına daha rahat karar verir, seyirciyle olan dialogda seyircinin kendisini çok daha rahat izlemesine olanak tanıyabilirler.

Oyuncunun Sahne Duruşları

Tam cephe duruş: Oyuncunun yüzünün seyirciye tam dönük olduğu andır.

Çeyrek duruş: Oyuncunun yüzünün 3 / 2 sinin seyirciye dönük olduğu andır.

Yan duruş: Oyuncunun yüzünün yarısının seyirciye dönük olduğu andır.

Üç çeyrek duruş: Oyuncunun yüzünün 3 / 1’inin seyirciye dönük olduğu andır.

Tam arka duruş: Oyuncunun sadece sırtının göründüğü andır.

Oyuncunun Duruş, Oturuş ve Kalkışlarda Yararlanacağı Teknikler

Oyunculuk teknikleri içinde en önemlilerden biri de sahnede nasıl durulacağı ve hareket edileceği. Sahneye hakim profile sahip kişiler seyirciyi daha rahat etkilerler. Bu nedenle örneğin oyuncu oturma eylemini gerçekleştirmek için öncelikle vücudunu çok iyi tanımalı. Oyuncu denge çizgisini tam olarak kavradıktan sonra sahnede oturacağı cisme doğru yönelirken mümkün mertebe seyirciye arkasını dönmeden hareket etmelidir. Kalkarken de geride bulunan ayağını itip vücudunu hafif öne alarak kalkmalıdır. Düşme pozisyonları içinse iki yöntem denenebilir. Birinci yöntem iki ayak olduğu yerde birbirine çaprazlanarak sağ el ve omuz yardımıyla yatay düşmektir. İkinci yöntem ise sağ ayak sol el ve sol omuz kullanılarak geriye doğru dairesel düşüştür.

Bunlara benzer oyunculuk teknikleri, oyunculuk eğitimleri içinde kişilere öğretilmektedir. Kariyerinize bu şekilde yön vermek istiyorsanız kurslardan destek almanızda fayda var.