beden dili

Jest, Mimik ve Beden Dili

Beden dili jest ve mimiklerin kullanılması ile karşımıza çıkan bir kavram. Fransızca “geste” kelimesinden gelen kişilerin el, kol, ayak ve beden hareketlerinin tamamına verilen isim olan jest ile duyguların ve düşüncelerin yüz kaslarının hareketi ile anlamlandırılması durumunu karşılayan mimik; beden dilinin oluşmasını sağlar. Jest ve mimiklere ek olarak duruş, bakış ve diğer ifade tarzlarının toplamı anlamında gelir.

Beden dilini doğru kullanmak, bütün buru durumları kombine etmek ve duygu – düşünceyi karşımızdakine anlatmak kolay değildir. Doğuştan gelen özellikler ile kullandığımız beden dilimizi eğiterek daha doğru kullanmak mümkün hale gelir. Kişilere, konuşmaya gerek kalmadan hareketlere yüklenen anlamlarla birbirlerini anlamalarını sağlar.

Nasıl Kullanılır? – Duygularınıza Yol Gösterin!

Beden dilimizi gün içinde her saniye kullanmaktayız. Duygularımızı ve düşüncelerimizi aktarırken ister istemez jest ve mimik yaparız. Ancak jest ve mimiklerimizi ne kadar doğru kullandığımızı bilmeyiz. Hareketlerimize  yüklediklerimiz anlamlar, karşı tarafa verilen mesajları içerdiği için kendimizi doğru ifade edip etmediğimizi bilmek zorundayız. Günümüzde yeni yeni ortaya çıkan ve talep gören beden dili eğitimi bu anlamda bize yardımcı olacaktır.

Uzmanların belirttiğine göre kullandığımız her jestin ve mimiğin farklı anlamları var. Birinden ilgi ve yakınlık beklediğimizde ya da karşımızdakini kendimizden uzak tutmaya çalıştığımızda, heyecanlandığımızda, şüphelendiğimizde ve sevindiğimizde farklı hareketler yapıyoruz. Bunlar gibi pek çok duygumuzu dışa vururken nasıl hareket ettiğimizin farkında olmak, hareketlerimizi kontrol etmek hem iş hayatımızda hem de günlük yaşantımızda bizlere kolaylık sağlayabilir. Bu özelliklerinizi etkili kullanma tekniklerinden örnekler verirsek;

 • İnsanların gözlerine bakarak özgüveninizin yüksek olduğunu gösterebilirsiniz. Karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız kişiye kendinize güvendiğiniz mesajını verir.
 • Ellerinizle ve yüzünüzle oynamanız tedirginlik göstergesi olduğu için mümkün olduğunca bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekir.
 • Güler yüzlü insanlar karşısındakilerin beğenisini daha çabuk kazanıyorlar. Bu nedenle ne kadar güler yüzlü olursanız o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız.
 • Ses tonunuzu ayarlamanız duygularınızı daha rahat ifade etmenizi sağlar. Kibar ve sakin bir şekilde konuşmalısınız.
 • Oturarak yaptığınız konuşmalar sırasında ayaklarınızı sallarsanız karşı tarafa gergin olduğunuz mesajını verirsiniz. Bu nedenle ayaklarınızı sallamamaya özen gösterin.
 • Otururken kambur durmamaya özen gösterin. Bu durum yorgun olduğunuzu düşündürebilir.
 • Tokalaşma dengesini iyi ayarlayarak karşınızdakine güven verebilirsiniz.
 • Sunum yaparken yere bakmak etkinin kaybolmasına ve zayıf görünmenize neden olur.
 • Saçlarınızla oynamanız da sıkıldığınızın göstergesi olacağı için bu konuya da dikkat etmelisiniz.
 • Gerek kol gerek duvar saatine bakmak konuya ilgisiz olduğunuz mesajını verir. Mümkünse saat kullanmayın.

Neden Gereklidir? – Yönetmeyi Öğrenin…

Beden dili eğitimi hareketlerinizin anlamlarını öğrenmek, karşınızdakine istediğiniz mesajı verebilmek, duygularınızı kontrol altına almayı öğrenmek için gereklidir. Ayrıca topluluk önünde rahatlıkla kendimizi ifade edebilmemiz ve iş hayatımızda daha etkin rol oynamamız için bize yardımcı olacaktır.

Mankenlik ve oyunculuk yapmak isteyenler için de sahnede kendilerini daha rahat gösterebilmeleri ve ifade edebilmeleri için de gereklidir. Diksiyon ve dans gibi eğitimlerle birleştirildiğinde daha yararlı olacaktır.

Beden Dili Eğitimi İçeriği

Mankenlik, Zarafet ve Diksiyon Kurslarında verilen eğitimlerden olan beden dili eğitimi, kişiye hem kendini doğru ifade etme hem de karşındakini doğru anlama fırsatı veriyor. Oyuncu olmak isteyenler için olmazsa olmaz dersleri de kapsayan eğitimlerde:

 • Etkili konuşma ve diksiyon
 • Ayak, kol, el ve bacak hareketleri
 • Doğru duruş ve yürüme
 • Bakışlar ve ifadeler
 • İnandırıcılık
 • İlk izlenim gibi konular işleniyor.

Siz de iş ve sosyal hayatta başarılı olmak, sizi dinleyen ve izleyenlere doğru mesaj vermek, duygularınızı kontrol altına almak ve istediğiniz gibi yönetmek istiyorsanız beden dili eğitimi almalısınız.

Eğitim içeriği için tıklayın. (Eğitim sayfasına yönlendirilecek.)